Sony Smartwatch 3
Diğer

eBay Alışveriş Tecrubem

Sony Smartwatch 3
Sony Smartwatch 3

Merhaba sayın okuyucum. Ben, mobil teknolojideki beni hiç pişman etmeyen Sony sevdamdan dolayı telefon(Xperia Z3), saat(Smartwatch 3), kulaklık(XB450AP) kullanıyorum.

Alışverişini tecrube edindiğim ürün Sony Smartwatch 3 oldu. Oldukça basit ve hızlı bu alışverişimi paylaşıyorum..

Yerli internet sitelerimizde yapılan faturalı satışlarda slikon kayışlı fiyatı ~800 TL, metal kayışlı fiyatı ~1000 TL civarında bulabildiğimiz bu saat, hepimizin bildiği üzere devletin vergileri ve ülkemize gelme süresinin fırsatçılarıyla bu rakamlara ulaşıyor. Kaliteli akılsız saatleri çok rahat alabileceğimiz bu rakamı ne kadar istesem de bu saate vermek istemedim.

Çok istediğim bu saati almak için daha önce hiç alışveriş yapmadığım yabancı satış sitelerine yöneldim. Alanının lideri konumundaki Amazon ve eBay üzerindeki ilanlara gözattım. Fakat hiç tecrubem olmadığı için internet üzerinde birkaç gün araştırma yapmak durumunda kaldım. Kısmen bilgi edindiğim bu konu da yine de yeterince net bilgiye ulaşamadım. Çünkü herkes kendi tecrubelerince ya da kulaktan dolma bilgilerle yorum getirmiş.

Her alışverişimde olduğu üzere gözümü kararttım ve eBay’a kararlı bir giriş yaptım.. 🙂

Uluslararası bir platform olduğu için haliyle almak istediğim metal kayışlı modelden 8-10 ilan buldum. Eğer benim gibi ciddi alıcı olarak sisteme girdiyseniz net eleme kriterleri şunlardır:

  • Geri Bildirim Yüzdesi: Satıcının yapmış olduğu alışverişlerden aldığı olumlu/olumsuz geri dönüşlerin genel yüzdesi.
  • Alışveriş Sayısı: Satıcının yapmış olduğu toplam alışveriş miktarı.
  • Ürün Satış Miktarı: İncelediğiniz ürünün satış miktarı.

Bu üç kriterin yüksek olduğu ilanı seçip sipariş aşamasına geldim.

Dipnot: Karar kıldığım ilan ‘Standart Shipping’ idi ve sipariş notunda kargo takip numarası talep ettim. Kargo takip numarası sizi ürününüze bağlayan tek şey. Bu yüzden mutlaka edinin.

Siparişi oluştururken adresinizi en basitinden ülke ve il bazında doğru yazmalısınız. Bu husus en kötü durumda postanızı belirttiğiniz şehirdeki PTT PDM(posta dağıtım merkezi)’den almanıza neden olur.

Ödeme aşamasına geldiğinizde eBay bu konuda üyelik gözetmeksizin PayPal alt yapısını kullanıyor. Yani kredi kartı bilgisi girerek PayPal ile muhatap olmuyor ama PayPal üzerinden ödemenizi yapıyorsunuz.

Her şey tamam ve heyecan dorukta. Çünkü bir tarafımızdan uydurduğumuz bu ihtiyacı çok istiyorum..

  • 3 Ağustos’ta siparişi verdim.
  • 4 Ağustos’ta, 17 Ağustos-2 Eylül arasında ulaşacağı bilgisiyle kargoya verildi. Ürünümün kargo takip numarası ile takibini yapabildiğim için rahat bir bekleyiş oldu. Singapore’dan geleceği için kargoya verildiğinden itibaren oraya ait posta servisinin web sayfasından kargo takibini yaptım. Ülkemize giriş yaptığı andan itibaren PTT’nin sayfasından takibini sağlayabiliyorsunuz.
  • 6 Ağustos’ta ülkeye giriş yaptı.
  • PTT’de oradan oraya, oradan oraya derken…
  • 18 Ağustos’ta ürünüm adresime teslim edildi.

Dipnot: Gümrük vergisi talep edilmedi. Sebebi; önceki araştırmalarımdan anladığım kadarıyla kutu üzerine gönderici tarafından koyulan, içeriğin değerini bildiren, hiçbir resmi yanı olmayan kağıtta $45 ibaresi vardı.

Sonuç olarak 651 TL’ye aldığım ürüne ekstra hiçbir ödeme yapmadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.